טיפול בלחץ דם גבוה וכולסטרול באמצעות שינוי תזונתי

לחץ דם גבוה ידוע בכינויו "הרוצח השקט" עקב היותו גורם משמעותי לשיעורי תמותה גבוהים מהתקפי לב בשעה שלרוב אין לו כל תסמינים מוקדמים. אנשים רבים סובלים מלחץ דם גבוה במשך שנים בלי לדעת את זה. 
לצד סיכון גבוה להתקף לב, לחץ דם גבוה קשור גם לעלייה בסיכון לאי ספיקת לב, אי ספיקת כליות, שבץ מוחי ולהפרעות קצב לב ודמנציה. 
למרבה הצער  לחץ דם גבוה ורמות של כולסטרול מסוג LDL גבוה הנן התופעות הנפוצות ביותר בעולם המערבי.  

המינוח לחץ דם גבוה אינו בהכרח מתייחס להיותנו מתוחים, עצבנים או היפראקטיביים – אדם  יכול להיות אדם רגוע, נינוח ועדיין לסבול מלחץ דם גבוה. 
לחץ דם גבוה וכולסטרול גבוה הנם  לרוב  תוצאה של התזונה הסטנדרטית ברוב המדינות המפותחות בעולם כיום – זו היא תזונה עשירה במזון מעובד, מלח, מוצרים מן החי ושומן רווי  אשר גורמים לאורך זמן  לכלי הדם שלנו להתקשות ולאבד את הגמישות שלהם ולכבד להיחלש.

המציאות המצערת היא שאם אתם אוכלים את התזונה המערבית הממוצעת יש לכם סיכוי של 90 אחוזים (!) לפתח לחץ דם וכולסטרול גבוה עם הגיל.

מדוע הטיפול קונבנציונלי בעייתי ולא יעיל ?

הטיפול הקונבנציונלי ללחץ דם כולל בדרך כלל מרשם של תרופות אותם נאלצים החולים לקחת למשך שארית חייהם. 
אלא שתרופות אלו מטפלות רק בסימפטומים ולא פותרות את הבעיה עצמה. יתרה מכך, הבעיה הכי גדולה עם תרופות אלו היא שהחולים שקבלו אותם מאמינים שהם מוגנים  והם ימשיכו באותו סגנון חיים שגרם לבעיה מלכתחילה.
רוב החולים כלל אינם מודעים  לעובדה  לפיהן אין לתרופות הללו השפעה משמעותית על הפחתת התקפי לב, שהם כאמור הגורם המוביל למוות באנשים עם לחץ דם גבוה.
בנוסף, תרופות ללחץ דם גבוה כוללות תופעות לוואי של  עייפות, כאבי ראש, נפיחות, בחילות, סחרחורות ועוד. 

יתכן כי אלמלא תרופות אלו חולים היו נאלצים להוריד את לחץ הדם שלהם באמצעות שינוי תזונתי, וחייהם של מיליונים הנכנעים לתרופות  מידי שנה יכלו להינצל. 

אנשים הרוצים באמת להגן על עצמם מ"הרוצח השקט" צריכים לחפש גישה מקיפה המטפלת בגורמים ללחץ דם ולכולסטרול גבוה ומאפשרת לגוף להבריא בצורה שלמה.

טיפול בלחץ דם גבוה וכולסטרול באמצעות שינוי תזונתי

דיאטות המבוססות על צריכת פירות וירקות לא מבושלים ו"מזונות על" שונים הוכחו כיעילות בהורדת לחץ דם ואף ירידה במשקל. באמצעותם ניתן לא רק לאזן לחץ הדם אלא במקרים רבים אף להפסיק לקחת תרופות ללחץ דם ולכולסטרול. 
ההבדל המשמעותי הוא שהמטופלים בדרך זו לא רק שמורידים את לחץ הדם ומאזנים את הכולסטרול שלהם, הם גם משפרים את זרימת הדם בעורקים שלהם על ידי שחזור גמישות, הסרת רובד שומני, שחזור הרקמות שלהם ומחזקים את הכבד ואת תפקודיו.

מפתיע ומשמח לראות מספרים  גדלים יותר ויותר של אנשים המוכנים לעשות את השינוי התזונתי  ההכרחי , במיוחד כאשר הם נחשפים למתכונים חדשים וטעימים ולכוחם המרפא של "מזונות העל" ונוכחים לדעת כמה טעימים חיים בריאים יכולים להיות.

חשוב לזכור כי למי שבוחר לעבור לדרך זו של שינוי תזונתי מהותי מומלץ להתייעץ עם רופא מוסמך שיכול להוריד את המינון של תרופות באופן מבוקר בהתאם ללחץ הדם וירידה במשקל.  

מה הם השינויים התזונתיים התמוכים בהורדת לחץ הדם ואיזון הכולסטרול:

 • הגבלת נתרן
 • הגבלת שומנים מין החי
 • צריכה גבוהה של מינרלים ובעיקר אשלגן, סידן ומגנזיום
 • הגבלת אלכוהול
 • הגבלת קפאין
 • צריכת סיבים מוגברת
 • תזונה גבוהה של  פירות וירקות
 • פעילות גופנית מוגברת 

סופרפוד ( "מזונות על " ) במקום תרופות 

אימוץ הרגלי תזונה חדשים המבוססים על צריכת מזונות מרפאים הוא הבסיס לטיפול בבעיות  של לחץ דם וכולסטרול גבוה ובכוחו להבטיח לחץ הדם ורמות הכולסטרול ברמות חיוביות.
בכוחו של שימוש  נבון ב"מזונות על" מתאימים להעצים את תהליך ירידת לחץ הדם, לעזור לרמת כולסטרול נמוך יותר ובכך להפחית את הסיכון למחלות כלי דם, שבץ והתקפי לב. 

דרך נפלאה לשלב את "מזונות העל" בתזונה שלנו היא באמצעות שייק יומי , שכן  יכולת הספיגה וההטמעה של הערכים התזונתיים מ"מזונות העל" גדלה כאשר אנו מכינים שייק, ונוצרת סינרגיה המתקיימת בשילוב בין מזונות מסוימים. 

בשייק שנכין היום שילבתי "מזונות על" שנמצא שהנם יעילים במיוחד לאיזון רמות הכולסטרטל וחץ הדם.

אז מה הם מזונות העל שנשלב בשייק: 

רימון – הרימון מכונה גם ה"סופר פוד הישראלי".
זהו פרי שכל חלקיו הם בעלי סגולות לריפוי והזנה. הוא משפר את תפקודי הלב וכלי הדם, תורם להפחתת הכולסטרול LDL, מפחית לחץ דם, ומשפר את זרימת הדם, מגן מהתקפי לב, מחלות קיבה וכבד. הוא מכיל נוגדי חימצון רבים,  משפר פוריות ומאט את תהליכי ההזדקנות. 

אלו-ורה – צמח ריפוי עוצמתי המכונה גם "צמח האלמוות". לאלו-ורה תרכובות מינרלים וויטמינים רבים ונמצא כי הוא מוריד רמות כולסטרול וטריגליצרידים, מאזן סוכר בדם, מונע דלקות, מפחית התקפי שבץ, משפר ביצועים פיזיים ואף מאריך תוחלת חיים. 

ספירולינה – אצה חד תאית הגדלה במים מתוקים. הספירולינה מכילה בין 65%-71% חלבון, ויטמינים ומינרלים רבים ויש המייחסים אותה כמזון המזין ביותר שקיים בטבע. מחקרים מוכחים כי ספירולינה עוזרת להוריד כולסטרול ולחץ דם, עוזרת לשקם את הלב לאחר שבץ וכימותרפיה, מסייעת כנגד אלרגיות.  

שמן קוקוס – מופק מאגוזי הקוקוס בכבישה קרה ומכיל חומצות שומן המכילים נוגדי חימצון, אנטיפטרייתיים, אנטי בקטרליים. שמן הקוקוס נחקר ונמצא כמאזן רמת כולסטרול ומפחית סיכון למחלות לב, מחזק את מערכת העיכול ומעודד חילוף חומרים. 

פולי קקאו – פולי קקאו נאים מפרי הקקאו הינם עשירים במינרלים, סיבים ונוגדי חימצון. הם מוכחים כמזון מרפא למערכת הקרדיווסקולרית (CVD) . לפולי הקקאו יכולת לאזן את הכולסטרול ולמנוע היווצרות של קרישי דם. הקקאו אף תומך אף תומך בהעלאת האנרגיה בגוף. 

המתכון לשייק

 • כוס מיץ רימונים
 • חצי אבוקדו
 • 3 כפות אלו ורה 
 • כף שמן קוקוס 
 • 7 אגוזי מלך
 • כפית ספירולינה
 • 7 פולי קקאו
 • כוס קרח 

לערבב הכל בבלנדר ולשתות לבריאות!